Wspomagamy literatów ludowych i doradzamy jak publikowaÄ swoje wiersze
DziaĆaMY DoradzaMY
Wychodzimy z zagród.
Nie piszemy do szuflady.
Wydajemy publikacjÄ.
Ć»yjemy w Ćwiecie, w którym nawet ludziom wĆadajÄ cym tym samym jÄzykiem, czasem trudno siÄ porozumieÄ. W pĆynnej, zmiennej rzeczywistoĆci, której mimo intensywnego postÄpu techniki, daleko do doskonaĆoĆci, staramy siÄ wykorzystaÄ czas, jaki jest nam dany, pozostawiÄ po sobie Ćlad, naznaczyÄ przestrzeĆ wĆasnÄ toĆŒsamoĆciÄ . Im wiÄcej w nas empatii, wraĆŒliwoĆci, tym silniejsza potrzeba wywierania pozytywnego wpĆywu na bieg zdarzeĆ.
DoĆwiadczenie uczy, ĆŒe wspóĆpraca z innymi znacznie zwiÄksza szansÄ efektywnego dziaĆania. TakĆŒe kiedy orÄĆŒem w posĆannictwie naprawy Ćwiata jest sĆowo, które porusza najczulsze struny ludzkich serc i dusz, sĆowo wiersza. Zgodnie ze stwierdzeniem Zbigniewa Herberta: „ Ale jeszcze pÄta siÄ we mnie zĆudzenie, ĆŒe wĆaĆnie poezja jest próbÄ narzucenia odrobiny Ćadu i stwarza moĆŒliwoĆÄ komunikowania siÄ z ludĆșmi za pomocÄ zapisanego wzruszenia.”
Wszelkie zmiany na lepsze zaczynamy od siebie i najbliĆŒszego otoczenia. Mamy swoje maĆe Ojczyzny, które oprócz rysów wspólnych cechuje ksztaĆtujÄ ce siÄ latami obyczaje, skĆadajÄ ce siÄ na kulturÄ charakterystycznÄ dla danego regionu. WaĆŒnÄ jej czÄĆciÄ jest twórczoĆÄ literacka, a w jej ramach poetycka.
Publikacja „Tu, gdzie Odra z BaĆtykiem siÄ ĆÄ czy” powstaĆa z inicjatywy i pod patronatem Interkulturowego Uniwersytetu Ludowego, we wspóĆpracy ze szczeciĆskim oddziaĆem ZwiÄ zku Literatów Polskich. Projekt ten, zrealizowany w porozumieniu z grupÄ nieformalnÄ pod nazwÄ : „Wychodzimy z zagród. Nie piszemy do szuflady. Wydajemy publikacje”. Sfinansowany zostaĆ w ramach konkursu ze Ćrodków RzÄ dowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022 – 2023 w ramach Regrantingu o nazwie: „DziaĆaMy. PomagaMy”.
Na jej kartach spotkaĆo siÄ 19. Twórców z regionu Zachodniopomorskiego, niestowarzyszonych lub dziaĆajÄ cych pod szyldem ZwiÄ zku Literatów Polskich. Szczególne znaczenie miaĆ udziaĆ w przedsiÄwziÄciu tzw. autorów przed debiutem, z którymi „koledzy po piórze” w ramach spotkania warsztatowego mogli podzieliÄ siÄ doĆwiadczeniami z zakresu wydawania i popularyzowania literatury.
Owocem tych kontaktów jest niniejszy zbiór wierszy. Oprócz prac zwiÄ zanych z tematem znalazĆy siÄ w nim wiersze ogólne. TakĆŒe forma udostÄpnionych utworów poetyckich jest róĆŒnorodna - od klasycznych, rymowanych, poprzez limeryki, wiersze biaĆe, aĆŒ do formy eksperymentalnej, jakÄ jest niewÄ tpliwie jeden z wariantów kwadrowidzenia „Portowe ĆŒurawie”, zestawionego przez Leszka Dembka z wersów wierszy napisanych na dany temat przez czterech autorów. PrezentacjÄ rozpoczynajÄ utwory nestora szczeciĆskiego oddziaĆu ZLP – Janusza KrzymiĆskiego. Wiersze uzupeĆniajÄ i ozdabiajÄ zdjÄcia oraz grafiki przedstawionych poetek i poetów.
ZapraszajÄ c na karty niniejszej ksiÄ ĆŒki, które stanowiÄ przestrzeĆ spotkania i dzielenia siÄ doĆwiadczeniami róĆŒnych pokoleĆ, poetki i poeci, apelujÄ z miejsca, gdzie Odra z BaĆtykiem siÄ ĆÄ czy, o ocalenie wĆród burz i zawieruchy toczÄ cej siÄ w niezbadanym kierunku historii, podstawowych humanistycznych wartoĆci. NaleĆŒy przy tym daÄ szansÄ wypowiedzenia siÄ zwĆaszcza mĆodym twórcom, by nie utracili tego zapaĆu, który „tworzy cudy” i mieli moĆŒliwoĆÄ wzlatujÄ c ponad poziomy zaraĆŒaÄ swoim entuzjazmem innych, tworzÄ c dobrÄ siĆÄ, gotowÄ „ruszyÄ z posad bryĆÄ Ćwiata”.
MaĆgorzata Hrycaj